100. rocznica urodzin Papcia Chmiela!

Zapraszamy do Krakowa na obchody jubileuszu 100. rocznicy urodzin Henryka Jerzego Chmielewskiego – Papcia Chmiela.
7 czerwca mija 100. rocznica urodzin artysty. Z tej okazji Stowarzyszenie Pamięci Papcia Chmiela organizuje 2-dniowe świętowanie urodzin podczas którego: odsłonimy rzeźbę „Wannolot”, o Papciu Chmielu opowiedzą zaproszeni goście – córka, przyjaciele oraz artyści, zagramy w harcerską grę terenową, poznamy proces tworzenia rzeźby i narysujemy Tytusa. Przygotowaliśmy też niespodzianki o których dowiecie się na miejscu.

Obchody zostały objęte Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Patronat medialny nad obchodami objęli: TVP 3, RMF CLASSIC oraz Dziennik Polski.

Rozpoczynamy 3 czerwca o godzinie 14:00 na Skwerze Papcia Chmiela w Krakowie (zbieg Alei Focha i ul. Królowej Jadwigi). Po uroczystym odsłonięciu Wannolotu na najmłodszych czeka gra terenowa z udziałem 4 Sochaczewskiej Drużyny Harcerskiej oraz warsztaty z tworzenia rzeźby z brązu i stworzymy,… Papcia Chmiela. Oprócz wspólnego zdjęcia z Wannolotem będzie okazja do rozmowy z zaproszonymi artystami, m.in. Moniką Chmielewską – Lehman, córką Papcia Chmiela.

4 czerwca o godzinie 10:00 zapraszamy do Arteteki Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Krakowie, przy ul. Rajskiej 12. W drugim dniu artyści i przyjaciele opowiedzą ciekawe i być może nieznane dotąd anegdotki i wspomnienia o Papciu Chmielu, światło dzienne ujrzą oryginalne plansze, pamiątki i odznaczenia nadane Papciowi Chmielowi, najmłodsi narysują Tytusa a fani będą mieć niebywałą okazję by pochwalić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami oraz wziąć udział w rozmowie. Na uczestników czekają też niespodzianki – na początku i na zakończenie obchodów.

„Setka” Papcia Chmiela jest niepowtarzalną okazją do wspólnej zabawy i spotkania z artystami, przyjaciółmi i fanami. Zapraszam do wspólnego świętowania! Piotr Furmanek.

Autorem plakatu promującego obchody jest Michał Klimczyk.